Warning: str_repeat(): Second argument has to be greater than or equal to 0 in /srv/www/caravan24.cz/www/maincore.php on line 169 Balkán: povinná četba?: INFORMACE PRO CESTOVÁNÍ - Caravan24.cz
Výkup karavanu! Vykoupíme Váš obytný vůz, nebo karavan za hotové,volejte 606118358 www.vykupkaravanu.cz
Partneři webu:
hykro.cz odak.cz
https://www.cwn.cz/
Prohledávání webu:

Balkán: povinná četba?

Poslední aktualizace před 4 roky
_luky__luky_Člen
Přidáno před 5 let
Chtěl bych květen / červen vyrazit na 3-4 týdny na balkán. Původní plán byl Řecko, ale je to asi zbytečně daleko. Začala mě lákat Bosna, Černá hora, Albánie... Srbsko jsem na základě zdejších diskusí z úvah vynechal.

Je to vhodné pro rodinu (děti 3,5r+14m) + pes? Žena má trochu obavy (ale to je tak vždycky). Co jsem zatím četl, tak by s tím neměl být problém. Pojedem VW T4 Californií (zvedací střecha + kuchyňka uvnitř) - mám jí od podzimu, takže to bude trochu premiéra. Do teď jsme jezdili se stanem a posledně se střešním stanem (ČR, Itálie, Slovinsko, Korsika ...).

Existuje nějaká vhodná literatura - průvodce? Spíš než památky nás zajímají přírodní zajímavosti a jednodenní pěší výlety. Chápu, že tohle je trochu "nová" oblast, takže pět let stará literatura je k ničemu a stejně o tom moc kvalitních průvodců nebude.

Tipy co nevynechat nebo naopak čemu se vyhnout?

Odkazy na vhodné počtení? (Googlit umím, ale třeba jsem něco zajímavého přehlédl)

Předem díky
VW T4 California Coach 1998
SlawczoSlawczoČlen
Přidáno před 5 let
Osobne odporucam ediciu womo.de Nemusis ani vediet perfektne nemecky, aby si nasiel to co hladas. Je tam opisany aj scasti Balkan:
https://shop.womo...9o1kmes952
Nam tato edicia pomohla velmi vo viacerých krajinach. Casto sme podla tychto kniziek nasli aj take miesta, kam velmi nechodia masy turistov. Je tam opisanych vela zaujimavych miest aj s GPS polohou a opisy nielen kuturnych pamiatok, ale aj plazi, trhov, roznych atrakcii, vselijake zaujimavosti o danom regione a podobne.
Slawczo, Tina, Zuzka, Vilko - Burstner Viseo
M
mariaČlen
Přidáno před 5 let
ahoj, letos jsme absolvovali měsíc cestu BiH, MNE, Albánie, Gr a přes Makedonii zpět.

V kempu v Ulcinju jsme mluvili s posádkou z Čr, která zajela cca 50km do Albánie a vrátili se, že je tam hnusně a nebezpečně.

My jsme se tam cítili naprosto v pohodě. Projeli jsme celé pobřeží a následně i kus vnitrozemí. Jak říkali místní, ti zlí od nich jsou prý u nás...

S tím Srbskem mě to tu hrozně štve. Kvůli jednomu zmr.ovi nejde zatratit celou zemi. Je tam krásná příroda, skvělí lidé, Slované!!!!! Pokud by existovala nějaká spravedlnost, měli by nás oni nenávidět za naše nedávné "humanitární bombardování". Ale to je jiné téma.

Literatura:

1) informace zde, protřídit, ne vše každému sedí, podívej se např. na odpovědi na mé dotazy.
2) průvodce Lonely planet, Bradt, Berlitz
3) užitečné rady místních a kolemcestujících, kam jet, kde byli a kam jedou
4) na spaní se nám osvědčila aplikace park4night
5) hodně informací najdeš na motorkari.cz

A hlavně se nepřiposrat... A jeď co nejdříve, dokud to tam je takové, jaké to je. Přirozené, někdy špinavé, přátelské a komerčně nezničené
P
paveldČlen
Přidáno před 5 let
Loni jsme jeli. Vše potřebné jsem načetl tady. Zvláště místní členové Tivat a Roomster mi poradili.. Potkali jsme tam jen dobrý lidi a to jak místní, tak naši "místní" . Albánie je parádní hlavně na jihu. Zapamatoval jsem si poučku, že na Balkáně je třeba naladit se na "balkánskou notu". A to doslova včetně spoustu dobrý muziky s sebou. Páč ty jejich rádia se nedají poslouchat.
T
Tomik KraluČlen
Přidáno před 5 let
My se chystáme příští rok v červnu do Makedonie, Albánie a Řecka. Dost jsem toho nastudoval tady na fóru a různě po netu. Hodně jsem také nastudoval na Google maps. Když budeš chtít pošlu ti do SZ náš itinerář kde jsou i souřadnice GPS zajímavých míst a můžeš si to porovnat s tím co máš ty.

Nejsi Luky z Transporterclubu ?
zemanekpetrzemanekpetrČlen
Přidáno před 5 let
Každý z nás je jinak nastavený.Pro mne ty Top tipy z průvodců byly zklamáním. Komerční cirkus.Ale je to taková "povinnost"je navštívit.Najít pěkné přírodní místo na motu či kole a pak se tam přesunout s obytkou ,tak to dělám já a doporučuji.
TivatTivatČlen
Přidáno před 5 let
Balkán a hlavně Albánii jezdím už od roku 2005 pravidelně každý rok. A určitě to doporučuji, i když se to již posunulo více ke komerci, stále je tam co vidět a zažít a zase jsou tam už i silnice pro obytky, ne jenom pro teréňáky jako dřív.
Pomezí Makedonie, Řecka, Albánie, Kosova i Černé hory jsou naprosto úžasná. A za celou tu dobu jsme spali jenom nadivoko ve vanu v horách i na pobřeží, prolezli spousty bunkrů , než je odstranili, pili vodu z potoka a trhali fíky. A moje srdcovka Boka Kotorská a serpentýny na Lovčen. dalo by se dlouze vyprávět, je to můj druhý domov...
M
mariaČlen
Přidáno před 5 let
přesně jak píše zemanekpetr.

ty tipy z průvodců jsme pojali jako povinnou četbu, např. Blue Eye nakonec nebyl až takový zážitek, alespoň jsme si skočili do ledové vody z vyhlídky. Na druhou stranu Farma Sotira, kaňon řeky u přírodních termálů a celkově příroda byly dechberoucí. O spoustě opravdu zajímavých věcí a míst jsme se dozvěděli skoro náhodou, když jsme se ocitli poblíž, případně při rozhovoru s někým. Projeli jsme v rámci možností co nejdále od civilizace. Na rozdíl od mnohých kolegů zde na fóru pro mne byly zklamáním kempy v Himare. Ale vlezl jsem tam jen nakouknout.
M
Miroslav6Člen
Přidáno před 5 let

Citovat

maria napsal:

přesně jak píše zemanekpetr.

ty tipy z průvodců jsme pojali jako povinnou četbu, např. Blue Eye nakonec nebyl až takový zážitek, alespoň jsme si skočili do ledové vody z vyhlídky. Na druhou stranu Farma Sotira, kaňon řeky u přírodních termálů a celkově příroda byly dechberoucí. O spoustě opravdu zajímavých věcí a míst jsme se dozvěděli skoro náhodou, když jsme se ocitli poblíž, případně při rozhovoru s někým. Projeli jsme v rámci možností co nejdále od civilizace. Na rozdíl od mnohých kolegů zde na fóru pro mne byly zklamáním kempy v Himare. Ale vlezl jsem tam jen nakouknout.


Ahoj,
to jsou ty kempy v Himare tak strašné? Chystám se tam letos do kempu Kranea, je to tuším ten poslední v řadě.
Míra a Zuzka
MB W251 Adria Adora 482 LU
zemanekpetrzemanekpetrČlen
Přidáno před 5 let
Jo a průvodce kupuju Lonely Planet.Bohužel nemají GPSky.Ktetý průvodce je má?
R
RoomsterČlen
Přidáno před 5 let
Ahoj,
nejlepší kemp u Himare je Moscato a kemp u Řeka, který rozpůlili. Je tam asi cca 6 kempů. v Moscatu a u Řeka nové umývárky a WC, kempy na úrovni. Vůbec se nemusíte bát pobývat v Albánii, jak píši zde v cestopisu Albánie předehnala již BG skoro ve všem. Ale oproti minule
je zde již mraky turistů a docela přeplněno - chtělo by to spíše mimo sezónu - příroda je zde neuvěřitelná a lidi báječní - nebojte se.
Zdeněk
M
mariaČlen
Přidáno před 5 let
to je na tom to nejkrásnější. To, co jednomu připadá jako nejlepší, druhý považuje za hrůzu.

Kempy to byly na lepší úrovni něž mnohé ( možná většina ) "kempů roku" u nás.
Vlezli jsme dovnitř ( myslím se, že to byl Livadh ), nakoukli. Nějaký klučina se nás ptal, co chceme. Na jednu noc s dodávkou???? Pro vás tu nemám místo. Popravdě jsme tam vlezli jen ze zvědavosti. Místa bylo dost, ale proč se otravovat s někým kvůli jedné noci. Jako bych se ocitl v Rakousku.

To byl ale asi jediný negativní zážitek s arogantním člověkem v Al. Přespali jsme na konci parkoviště před Blue Bay, kde jsme skvěle povečeřeli, popili, vykoupali se v bazénu. Ráno jsme si popovídali s pronajímatelem slunečníků na pláži a pokračovali dále.

Pro nás tento typ kempů není. Mezi pláží a kempem prašná cesta, široká pláž výše než úroveň kempu, na moře je možná vidět z první lajny, která byla obsazena. Jít se od auta vykoupat a zpět k autu by se mi několikrát za den nechtělo. Nejeli jsme si sednout do kempu k pivu. Využíváme možnosti stát u moře a čumět na něj se sklenkou vína v ruce, poslouchat vlny atd., dokud je to alespoň tam ještě možné.

A krom jiného zjišťuji, že nemám rád davy lidí.

Pokud budeš mít zájem, pošlu některá místa, která já osobně považuji za zajímavější.
kucik_stkucik_stČlen
Přidáno před 5 let
Několik let cestujeme, nyní už jen se ženou, a dnes mám názor že volné cestování je možné jen na jih a východ. Vzhledem k situaci ve světě zvažuji kam přesně resp.jak daleko na východ a jih.
Minulý rok jsme byli v Albánii (přes Maďarsko-Chorvatsko-BiH-Černou Horu a zpět Makedonie a Srbsko), žena měla také obavy (přiznala to až po návratu domů) ale na závěr mě řekla, že se cítila nejbezpečněji za celou dobu našeho několikaletého cestování. Reálně je to tak, že člověk nesmí mít smůlu ale to platí i doma za plotem.

Hrubý plán jsem si připravil dle podkladů z internetu, přesně jsme plánovali večer před dalším dnem cestování.

Pokud ovládáte němčinu doporučuji německá fóra a já jsem si koupil i německé průvodce určené speciálně pro cestování obytným vozem (obsahují jak doporučené trasy tak pamětihodnosti a zajímavosti i GPS s potencionálními místy pro přespání). Pokud by jste měl (i) zájem, podívejte se na : https://www.sbaza...tnym-vozem
ZdeneksedZdeneksedČlen
Přidáno před 5 let

Citovat

kucik_st napsal:

Několik let cestujeme, nyní už jen se ženou, a dnes mám názor že volné cestování je možné jen na jih a východ. Vzhledem k situaci ve světě zvažuji kam přesně resp.jak daleko na východ a jih.
Minulý rok jsme byli v Albánii (přes Maďarsko-Chorvatsko-BiH-Černou Horu a zpět Makedonie a Srbsko), žena měla také obavy (přiznala to až po návratu domů) ale na závěr mě řekla, že se cítila nejbezpečněji za celou dobu našeho několikaletého cestování. Reálně je to tak, že člověk nesmí mít smůlu ale to platí i doma za plotem.

Hrubý plán jsem si připravil dle podkladů z internetu, přesně jsme plánovali večer před dalším dnem cestování.

Pokud ovládáte němčinu doporučuji německá fóra a já jsem si koupil i německé průvodce určené speciálně pro cestování obytným vozem (obsahují jak doporučené trasy tak pamětihodnosti a zajímavosti i GPS s potencionálními místy pro přespání). Pokud by jste měl (i) zájem, podívejte se na : https://www.sbaza...tnym-vozem


Dovolil bych si trochu nesouhlasit. Rájem volného cestování je stále ještě Skandinávie i když např. Švédsko velmi rychle tmavne, takže brzy budou také asi problémy. Samozřejmě západní část Evropy je nejproblématičtější, ale i tam není problém volné stání, pokud se snažím vnímat kde a jak a podle toho se také chovat.
M
Miroslav6Člen
Přidáno před 5 let

Citovat

maria napsal:

to je na tom to nejkrásnější. To, co jednomu připadá jako nejlepší, druhý považuje za hrůzu.

Kempy to byly na lepší úrovni něž mnohé ( možná většina ) "kempů roku" u nás.
Vlezli jsme dovnitř ( myslím se, že to byl Livadh ), nakoukli. Nějaký klučina se nás ptal, co chceme. Na jednu noc s dodávkou???? Pro vás tu nemám místo. Popravdě jsme tam vlezli jen ze zvědavosti. Místa bylo dost, ale proč se otravovat s někým kvůli jedné noci. Jako bych se ocitl v Rakousku.

To byl ale asi jediný negativní zážitek s arogantním člověkem v Al. Přespali jsme na konci parkoviště před Blue Bay, kde jsme skvěle povečeřeli, popili, vykoupali se v bazénu. Ráno jsme si popovídali s pronajímatelem slunečníků na pláži a pokračovali dále.

Pro nás tento typ kempů není. Mezi pláží a kempem prašná cesta, široká pláž výše než úroveň kempu, na moře je možná vidět z první lajny, která byla obsazena. Jít se od auta vykoupat a zpět k autu by se mi několikrát za den nechtělo. Nejeli jsme si sednout do kempu k pivu. Využíváme možnosti stát u moře a čumět na něj se sklenkou vína v ruce, poslouchat vlny atd., dokud je to alespoň tam ještě možné.

A krom jiného zjišťuji, že nemám rád davy lidí.

Pokud budeš mít zájem, pošlu některá místa, která já osobně považuji za zajímavější.


Copak zájem bych měl, jen jedeme dvě soupravy což je skoro 30 m délky a to se ty romantická místečka asi hledají podstatně hůře. pokud nějaké tipy máš, kam bychom se vešli , budu jen rád.
Míra a Zuzka
MB W251 Adria Adora 482 LU
copycopyČlen
Přidáno před 5 let

Citovat

_luky_ napsal:
Začala mě lákat Bosna, Černá hora, Albánie... Srbsko jsem na základě zdejších diskusí z úvah vynechal.


albánsko ti príde bezpečnejšie než srbsko?
TivatTivatČlen
Přidáno před 5 let

Citovat

copy napsal:

Citovat

_luky_ napsal:
Začala mě lákat Bosna, Černá hora, Albánie... Srbsko jsem na základě zdejších diskusí z úvah vynechal.


albánsko ti príde bezpečnejšie než srbsko?


Srbsko je stejně bezpečné asi jako Itálie, prostě se tam krade jako u nás, ale naprostá většina lidí jsou bezvadní a vstřícní. To že se tady kvůli jednomu gangu řádícím na dálnici vytvořil mýtus, že je Srbsko nebezpečné je kravina. A Albánie je ještě o stupeň bezpečnější než Srbsko, a že už jsem se tam něco najezdil...
Nejhorší co se týká kriminality a ohrožení blbcem na silnici je jednoznačně široko daleko Česká Republika!
_luky__luky_Člen
Přidáno před 5 let

Citovat

Tomik Kralu napsal:

My se chystáme příští rok v červnu do Makedonie, Albánie a Řecka. Dost jsem toho nastudoval tady na fóru a různě po netu. Hodně jsem také nastudoval na Google maps. Když budeš chtít pošlu ti do SZ náš itinerář kde jsou i souřadnice GPS zajímavých míst a můžeš si to porovnat s tím co máš ty.

Nejsi Luky z Transporterclubu ?

Ano, do transporterclubu jsem se registroval. Mám novou hračku, tak se snažím přečíst, co se dá.

Automatické sloučení 07.12.2018 07:39:

Citovat

copy napsal:

Citovat

_luky_ napsal:
Začala mě lákat Bosna, Černá hora, Albánie... Srbsko jsem na základě zdejších diskusí z úvah vynechal.


albánsko ti príde bezpečnejšie než srbsko?

Přiznávám, že to je pocit na základě zdejších diskuzí o okrádání na dálnici. Takže dost možná jsem to zavrhnul neprávem.
Upřímě, čistě podle mapy mě láká Bosna, Černá hora a Srbsko. Mám rád hory a Albánie je zase o kus dál. A s dětma to dlouhé cestování není nic moc. A já na nějaké dlouhé řízení taky nejsem.

Původní přání mé drahé polovičky bylo Španělsko, ale pak jsem si početl, tak je to na jihu všechno drahý, vykrádají se tam auta a všude otravný přistěhovalci. A mě se tam přestalo chtít.

Předloni jsme se cestou na Korsiku zastavili v Pise. Jeli jsme fakt okolo, tak by byl hřích tam nezastavit. Po půl hodině jsem změnil názor. Před třemi lety jsem tam měl mezipřistání a pilot to naprosto ukázkově po vzletu položil na křídlo a točil kolem věže. Ze vzduchu krásný. Na zemi to je totální ostuda. Ještě než jsem si rozepnul pás, tak u mě byli tři čmoudi a chtěli mi prodat sluneční brýle. Nikdy víc.
Ale dokud tam člověk není, musí se spolehnout na útržky z diskusí. Mě to táhne do Skandinávie, ale uznal jsem, že tam můžem jet o prázdniny. Teď mám dvě sezóny luxusu, že můžem jet kdy chcem a na jak dlouho chcem (žena na mateřské, já mám dovolenou navíc). Nevidím důvod jezdit na jih v době, kdy je u nás 35°C. Vyzkoušeli jsme si to na té Korsice - bydleli jsme v kempech za 19€ (ACSI), kde se v sezoně platí 60€. Všude poloprázdno, teplota akorát...
VW T4 California Coach 1998
Upravil _luky_ dne 07.12.2018 07:39, před 5 let
TivatTivatČlen
Přidáno před 5 let
Pokud máš rád hory, tak jednoznačně Albánie! Jel bych přes Makedonii, zastavil ve Skopje a pak na Tetovo, Mavrovský národní park, Ohrid, Prešpanské jezero, přes Pogradec do Albánie, přes Řecko do Sarandy a po pobřeží do Tirany a Skadaru. Luxusní jsou nové cesty do hor u hranic s Černou Horou do Theti a hlavně do Vermosh, dá se už projet až do Plavu.
A pak celá Černá Hora je od Ulcinje až po Boku Kotorskou úžasná a byla by samotná na jeden trip, včetně vnitrození Durmitor a Bjelo pole...
A hlavně všude jsou pohodoví lidé, komunikují a můžeš si zastavit kde chceš, za zeptání.
Bosnu jsem taky projel, ale moc bych jí nedoporučoval. Pořád je tam moc cítit nedávná válka, rozstřílené a opuštěné domy, lidi tak nějak blbá nálad a skepse. Je to takový stát nestát, rozervaný na kusy, kde si každá, hlavně Srbská menšina dělá co chce a všude to dává hodně nacionalisticky najevo svými symboly. A hlavně, hory jsou stále plné munice a min, tam není radno lézt někam moc daleko od silnice...pro děti nic moc.
Toť moje zkušenosti.
W
walibukČlen
Přidáno před 5 let
Do Bosny by som sa chcel ísť pozrieť na tzv. Bosnianske pyramídy.
Vy můžete zobrazit všechny příspěvky v tomto fóru.
Vy nemůžete začít nový diskusní příspěvek v tomto fóru.
Vy nemůžete odpovědět v této diskusi.
Vy nemůžete začít v anketu v tomto fóru.
Vy nemůžete na tomto fóru nahrát přílohy.
Vy můžete stáhnout přílohy v tomto fóru.

Copyright © 2023

Powered by PHPFusion. Copyright © 2024 PHP Fusion Inc.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme by PHP Fusion Inc
43,026,813 unikátních návštěv | Vygenerované za: 0.19721 sekund | Průměrně za: 0.19721 (0) sekund | Dotazy: 141 | Použitá paměť: 2.33MB/2MB